• V petek, 24. 5. 2019, smo imeli v telovadnici zaključek bralne značke. Učiteljica Karmen Rauter je najprej napovedala predstavo Mali princ, ki so jo uprizorili pedagogi iz Društva za boljši svet malo po svoje. Glavno sporočilo predstave je bilo, da moraš biti dober človek v srcu, saj ni pomembno, kaj imaš in kakšen si videti. V nadaljevanju se je učiteljica v svojem govoru navezala na pesem o knjigi, ki jo je napisal učenec Jaka Lotrič. Potem je čestitala zlati bralki naše šole, Betini Vrbanjščak, ki je ob tej priložnosti prebrala nekaj misli. Predstavila pa je tudi svojo pesem o branju. Kasneje je sledila podelitev bralnih Ostržkov pridnim »vrtečjakom« ter podelitev priznanj šolarjem od 1. do 9.
    razreda.
    Zapisali: Sara Dokl in Ivon Balažič
    Foto: Blaž Trdič
    BETINA VRBANJŠČAK – BRANJE
    Branje je ena od ključnih stvari, ki se jih naučimo v šoli. Ne učimo pa se brati zato, ker želijo tako učitelji. Branje je namreč zelo pomembno, saj ga potrebujemo na vsakem koraku. Večina nas z branjem povezuje samo knjige in revije. Resnica pa je, da v vsakdanjem življenju beremo tudi kaj drugega. Primeri tega so: branje receptov, podnapisi na televiziji, časopisi, spletne strani …
    Brati se začnemo učiti že pred vstopom v šolo. In že v 1. razredu nam učitelji ne dajo miru z bralno značko in v višjih razredih še z domačim
    branjem. Moram pa priznati, da tega ne delajo po lastni volji. Spodbujajo nas namreč, da bi čim več brali, saj če veliko beremo, postaja naše branje tekoče in je zato tudi brano besedilo bolj razumljivo in še posledično hitreje prebrano. Branje knjig je kot potovanje, kjer spoznavamo druge kulture in življenje, ki ga ne bomo nikoli živeli. To je tako, kot če bi živeli več življenj. Ko beremo, se učimo novih besed, knjižnega jezika, bogatimo besedni zaklad in pridobivamo znanje o okolju, ki nas obkroža, o ljudeh in njihovi kulturi, naravi, zgodovini … Ta znanja potrebujemo zato, da bolje razumemo svet okoli sebe. Knjiga nam poleg tega daje širino, nam nudi vpogled v drugačno življenje in okolje, hkrati pa nas lahko tudi pomirja, sprošča ali navdihuje. Vsakomur se včasih življenje, ki ga živimo, zazdi pusto in dolgočasno. In prav zato so na voljo knjige – da se potopimo v nek nov svet in odkrivamo nove stvari.
  • BETINA VRBANJŠČAK – Kaj je branje??
    Branje je neko novo spoznanje,
    ki me danes tu osrečuje
    in jutri drugod navdušuje.
    Ko beremo,
    odpotujemo v svet čarovnije,
    v svet naše domišljije.
    Obiščemo Snežno kraljico,
    Sneguljčici spečemo potico,
    s škratom se odpravimo na stezico,
    na poti domov pa pozdravimo še lisico.
    Vsaka knjiga nam o nečem drugem pripoveduje,
    nas s svojo zgodbo razveseljuje.
    Njihove zgodbe nas z znanjem bogatijo,
    nam radosti in veselja podarijo.
    Lahko imaš vse,
    lahko si bogat,
    vendar branje je moj največji zaklad.